Jaunimo nedarbas – viena opiausių šalies problemų, turinti įtaką tokiems neigiamiems socialiniams reiškiniams kaip emigracija, nusikalstamumas, įvairios jaunimo priklausomybės.
Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) kasmet renka ir analizuoja duomenis apie niekur nedirbančius, nesimokančius ir mokymuose nedalyvaujančius (NEET) jaunus (15-29 m.) žmones. EBPO 2017 metų duomenimis, skirtingose šalyse NEET procentas nuo bendro tos amžiaus grupės jaunų žmonių skaičiaus varijuoja nuo 4,0 iki 33,6 proc. (vaikinai) ir nuo 5,9 iki 40,8 proc. (merginos). Atotrūkis tarp šių skaičių yra gana didelis. Tam įtaką darbo ne tik kiekvienos šalies ekonominės ir kitos sąlygos, bet ir metodai ir priemonės, kurie yra naudojami siekiant mažinti NEET skaičių. Šiuo metu nėra vieningo modelio, kurį naudojant būtų užtikrinamas stabilus NEET skaičiaus mažėjimas.
EBPO duomenimis, 2017 metais Lietuvoje NEET sudarė 11,2 proc. nuo bendro 15-29 metų amžiaus jaunų žmonių skaičiaus. Siekiant sumažinti niekur nedirbančių, nesimokančių ir kitokiuose mokymuose nedalyvaujančių jaunų asmenų skaičių, Lietuvoje 2015 metais nacionaliniu mastu buvo pradėtas įgyvendinti projektas “Atrask save”, kurio pagrindinis tikslas - sumažinti nedirbančio, nesimokančio ir mokymuose nedalyvaujančio 15–29 m. amžiaus jaunimo skaičių, įgyvendinant ankstyvos intervencijos ir aktyvumo skatinimo priemones, atsižvelgiant į tai, kokiai tikslinei grupei asmuo priklauso bei įvertinant asmens poreikius ir galimybes. Projekto vykdytojais tapo visoje šalies teritorijoje veikiančios teritorinės darbo biržos. Tai vienas iš būdų naudojamų mažinant NEET skaičių. Kiekviena šalis naudoja įvairius metodus ir priemones darbui su NEET.
Siekdama prisidėti prie niekur NEET grupei prisiriamų jaunų žmonių integracijos sklandžiau grįžti mokytis ar į darbo rinką, 2017 m. Nacionalinė jaunimo reikalų koordinatorių asociacija (NJRKA) kartu su partneriais iš Ispanijos, Portugalijos, Bulgarijos ir Lenkijos pradėjo įgyvendinti tarptautinį projektą New way – Educated, Motyvated, Employed (EME)!, kurio tikslas – keičiantis gerąja patirtimi ir naujovėmis apie jaunimo užimtumą (mokymai, stažuotės, praktika, savanorystė ir kt.), kurios yra naudojamos skirtingose šalyse, sukurti naują bendrą modelį ir pritaikyti jį projekto partnerėse bei kitose šalyse.
Nuo 2017 m. liepos mėnesio visos projekte dalyvaujančios organizacijos, pasitelkdamos ekspertus, atlikę jaunimo nedarbo situacijos analizę, po apskritojo stalo diskusijų su jaunimu kiekvienoje projekte dalyvaujančioje savivaldybėje, parengė bendrą vietos valdžios institucijų rekomendacijų sąrašą vietos valdžios institucijoms, pagrįstą dabartinės jaunimo nedarbo padėties tyrimais ir esama įsidarbinimo galimybių praktika jaunimo užimtumo politikos gerinimui.
Spalio 8-14 d. Ispanijos Toledo mieste esančioje San Servado pilyje vyko projekto partnerių organizuoti jaunimo mokymai, kurių metu padedant patyrusiems mokymų vadovams, 35 jaunuoliai (po 6 jaunuolius ir 1 grupės vadovą iš kiekvienos dalyvaujančios šalies) tobulino savo bendravimo, darbo komandoje, asmeninius įgūdžius bei kompetencijas ir taip pat prisidėjo prie jau anksčiau minėto modelio rengimo.
Po Ispanijoje vykusių mokymų, kiekvienas mokymuose dalyvavęs jaunuolis praleis savanoriaudamas organizacijose ne mažiau kaip 30 val., kurių metu su atsakingo asmens pagalba stengsis perduoti kitiems savo savivaldybės jaunuoliams žinias ir įgūdžius įgytus mokymų metu.
Apibendrinus visų projekto partnerių surinktus duomenis, mokymų metu sugeneruotas idėjas ir pasiūlymus, 2019 m. liepos mėn. planuojama baigti rengti naują darbo su NEET modelį, kurį planuojama įgyvendinti ne tik projekte dalyvaujančiose, bet ir kitose šalyse. Parengtas modelis visuomenei bus pristatytas projekto baigiamosios konferencijos metu. Daugiau apie projektą galite sužinoti čia.
Už šio straipsnio turinį atsako Nacionalinė jaunimo reikalų koordinatorių asociacija ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.
Šių metų gruodžio 5-6 d. Kėdainiuose rengiamo Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos (NJRKA) visuotinio susirinkimo metu bus renkamas ir naujas NJRKA prezidentas. Pateikiame kandidatės į organizacijos prezidentes motyvacinį laišką:
Skaityti daugiau: Kandidatės į NJRKA prezidentes motyvacinis laiškas
NJRKA Jaunimo reikalų koordinatorių visuotinis rinkiminis susirinkimas-seminaras „Koordinalizacija 2017“ (kartu su NJRKA prezidento ir valdybos rinkimais, naujų JRK priėmimu) numatyta, kad vyks gruodžio 5-6 d. pačiame Lietuvos centre – Kėdainiuose, viešbutyje „Grėjaus namas“ (www.grejausnamas.lt).
Preliminari programa:
Darbdaviai, ypač verslo sektoriuje, vis daugiau dėmesio kreipia ne į formalias kompetencijas įrodantį išsilavinimo diplomą, o į pasitikėjimą savimi, entuziazmą, komunikabilumą, praktinius sugebėjimus. Tai yra tuos įgūdžius, kurių žmonės įgyja neformaliojo ugdymo metu, dalyvaudami mokymuose, seminaruose, nevyriausybinių organizacijų veikloje, tarptautinių mainų programose ir pan., – tendencijas darbo rinkoje apžvelgia Žilvinas Gailius, neformaliojo ugdymo ekspertas.
Apie neformaliojo ugdymo svarbą ir reikšmę darbo rinkai bus diskutuojama ir spalio 22–25 dienomis Kaune vyksiančiame pirmajame Rytų partnerystės Jaunimo forume. Jame dalyvaus jauni žmonės ir dirbantys su jaunimu iš Europos bei Pietų Kaukazo šalių.
Skaityti daugiau: Neformaliojo ugdymo ekspertas Žilvinas Gailius: diplomo reikšmė versle vis mažesnė