NAUJIENOS
Jūsų IP adresas: 18.232.53.231 Prisijungimas - Registruokitės

Neformaliojo ugdymo ekspertas Žilvinas Gailius: diplomo reikšmė versle vis mažesnė

zilvinas gailiusDarbdaviai, ypač verslo sektoriuje, vis daugiau dėmesio kreipia ne į formalias kompetencijas įrodantį išsilavinimo diplomą, o į pasitikėjimą savimi, entuziazmą, komunikabilumą, praktinius sugebėjimus. Tai yra tuos įgūdžius, kurių žmonės įgyja neformaliojo ugdymo metu, dalyvaudami mokymuose, seminaruose, nevyriausybinių organizacijų veikloje, tarptautinių mainų programose ir pan., – tendencijas darbo rinkoje apžvelgia Žilvinas Gailius, neformaliojo ugdymo ekspertas.

Apie neformaliojo ugdymo svarbą ir reikšmę darbo rinkai bus diskutuojama ir spalio 22–25 dienomis Kaune vyksiančiame pirmajame Rytų partnerystės Jaunimo forume. Jame dalyvaus jauni žmonės ir dirbantys su jaunimu iš Europos bei Pietų Kaukazo šalių.

Pasak Ž. Gailiaus, šiuo metu darbo rinka nori atsakingų, pasitikinčių savimi ir gebančių dirbti komandoje žmonių, dažnai jau turinčių ir praktinių įgūdžių. Įmonės, ypač tos, kurių veikla aprėpia visą pasaulį, mėgsta kandidatams pateikti praktines užduotis, susijusias su būsimo darbo specifika.

„Dažniausiai žmonės, kurie buvo susidūrę su neformaliuoju ugdymu, tas užduotis atlieka kūrybiškiau, greičiau. Jie ir per pokalbius elgiasi laisviau, moka save pristatyti, lengviau atsakinėja į klausimus, aiškiau supranta, ką jie iš tikrųjų sugeba. Darbdavys šiuos privalumus pokalbio metu puikiai pastebi. Jam svarbiau, kiek gali prisiimti atsakomybės ir ar pasitiki savimi, o ne turimas diplomas", – teigia VšĮ „Kitokie projektai" partneris, konsultantas Ž. Gailius.

Tarptautinis bendradarbiavimas – privalumas

Pastebima, kad darbo rinkai vis labiau globalėjant vienu iš esminių reikalavimų darbuotojams tampa patirtis tarptautinių mainų programose, tarptautinio bendradarbiavimo srityje.

Pasak Ž. Gailiaus, tarptautinio bendradarbiavimo gebėjimai šiuo metu darbo rinkoje yra vieni iš prioritetinių neformaliojo ugdymo veiklos sričių. Jam pritaria ir Lilija Gerasimienė, Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros (JTBA) direktorė.

„Jaunam žmogui tiesiog būtina nors kartą gyvenime sudalyvauti tarptautinėje mainų programoje, savanoriauti ar išbandyti kitą neformalią veiklą. Tai leidžia kitu kampu pažiūrėti į save ir supantį pasaulį, išmokti dirbti komandoje, patobulinti užsienio kalbą. Į neformaliojo ugdymo metu įgytas kompetencijas jau atkreipia dėmesį ir darbdaviai, tačiau norėtųsi, kad į jas būtų atsižvelgiama vis dažniau", – pripažįsta JTBA direktorė.

Neformaliajame ugdyme jaunimas dalyvauja projektuose, mokymuose ar seminaruose ir ten įgauna patirties, kuri reikalinga darbdaviams. Jie išmoksta organizuoti savo veiklą, valdyti krizes, savarankiškai priimti sprendimus ir įvertinti jų reikšmę.

L. Gerasimienės teigimu, bet kokia kita veikla ir kiti įgūdžiai labai vertinami tiek darbdavių, tiek eilinių darbuotojų, politikų ar švietimo sektoriaus atstovų tokiose šalyse kaip Belgija, Liuksemburgas, Olandija. „Deja, bet Lietuvoje požiūris dar šiek tiek abejingas", – sako L. Gerasimienė.

Apie neformalųjį ugdymą – tarptautiniame forume

Neformaliojo ugdymo svarbos ir darbo su jaunimu klausimai bus aptariami kitą savaitę, spalio 22–25 dienomis Kaune vyksiančiame pirmajame Rytų partnerystės Jaunimo forume, kurį organizuoja JTBA. Tai – vienas svarbiausių jaunimui skirtų Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai renginių.

Planuojama, kad forume dalyvaus apie 240 jaunimo lyderių, jaunimo organizacijose dirbančių darbuotojų, jaunimo politikos atstovų iš Europos Sąjungos programos „Veiklus jaunimas" ir šešių Rytų partnerystės šalių – Armėnijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos.

Skaitykite daugiau: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/neformaliojo-ugdymo-ekspertas-diplomo-reiksme-versle-vis-mazesne-56-377978#ixzz2iLKbtYKR

Svarbu

Kandidatės į NJRKA prezidentes motyvacinis laiškas

      Šių metų gruodžio 5-6 d. Kėdainiuose rengiamo Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos (NJRKA) visuotinio susirinkimo metu bus renkamas ir naujas NJRKA prezidentas. Pateikiame kandidatės į organizacijos prezidentes motyvacinį laišką:

Skaityti daugiau...

Europos tyrėjų bendradarbiavimas – būtinas

Lietuvoje įvyko ilgai laukti tarptautiniai jaunimo tyrėjų mokymai „Youth researchers: upgraded!“ (liet. Jaunimo tyrėjai: atnaujinta), kuriuos organizavo VšĮ „Politikos ir tyrimų analizės institutas“. Mokymai, kuriuose dalyvavo net aštuonių šalių (Turkijos, Norvegijos, Portugalijos, Lietuvos ir kt.) jaunimo situacijos tyrėjai bei jaunimo politikos ekspertai vyko jaunimo politikos padangėje garsiame mokymų centre „Daugirdiškės“ (Trakų rajonas).

Skaityti daugiau...

Jaunimo reikalų koordinatorių visuotinis rinkiminis susirinkimas-seminaras „Koordinalizacija 2017“

NJRKA Jaunimo reikalų koordinatorių visuotinis rinkiminis susirinkimas-seminaras „Koordinalizacija 2017“ (kartu su NJRKA prezidento ir valdybos rinkimais, naujų JRK priėmimu) numatyta, kad vyks gruodžio 5-6 d. pačiame Lietuvos centre – Kėdainiuose, viešbutyje „Grėjaus namas“ (www.grejausnamas.lt).  

Preliminari programa:

Mantas Zakarka: „Jūs pažaiskit smėlio dėžėje, o mes padarysim taip, kaip mums atrodo geriausia“

2013 m. gruodžio 11 d. Lietuvos Respublikos Seime (toliau – LRS) viešėjo ne tik valstybės ir savivaldybės institucijų, įstaigų, nevyriausybinių organizacijų atstovai, svečiai iš Londono, bet ir Nacionalinio neapykantos kalbos mažinimo komiteto kampanijos simbolis Panda. Visi jie susirinko į atrodytų jau n-ąją panašaus pobūdžio konferenciją apie jaunimo politiką Lietuvoje. Tačiau šį kartą dalyviams buvo iškeltas retorinis klausimas: ar siekiame to, ko norime siekti? Kitais žodžiais tariant: ar darome tai, ką turėtume daryti?

 

Skaityti daugiau...

Artėjant Europos Parlamento rinkimams susirūpinta jaunimo apolitiškumu

Lapkričio 5 dieną Kauno „Parkinn“ viešbutyje vyko Europos Parlamento informacijos biuro (EPIB) Lietuvoje organizuotas seminaras „Europos Parlamento rinkimai 2014 m. ir bendradarbiavimas su savivaldybėmis“. Į susitikimą su biuru atskubėjo savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai ir viešųjų ryšių specialistai.

Sužinota nei daug, nei mažai – balsavimas turėtų būti kiekvieno piliečio pareiga, tačiau faktas tas, jog jaunimas nėra linkęs to daryti. Ką darom?

 

Skaityti daugiau...

SVARBU

New way – Educated, Motyvated, Employed (EME)!

Jaunimo nedarbas – viena opiausių šalies problemų, turinti įtaką tokiems neigiamiems socialiniams reiškiniams kaip emigracija, nusikalstamumas, įvairios jaunimo priklausomybės.

Tarptautinė ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) kasmet renka ir analizuoja duomenis apie niekur nedirbančius, nesimokančius ir mokymuose nedalyvaujančius (NEET) jaunus (15-29 m.) žmones. EBPO 2017 metų duomenimis, skirtingose šalyse NEET procentas nuo bendro tos amžiaus grupės jaunų žmonių skaičiaus varijuoja nuo 4,0 iki 33,6 proc. (vaikinai) ir nuo 5,9 iki 40,8 proc. (merginos). Atotrūkis tarp šių skaičių yra gana didelis. Tam įtaką darbo ne tik kiekvienos šalies ekonominės ir kitos sąlygos, bet ir metodai ir priemonės, kurie yra naudojami siekiant mažinti NEET skaičių. Šiuo metu nėra vieningo modelio, kurį naudojant būtų užtikrinamas stabilus NEET skaičiaus mažėjimas.

EBPO duomenimis, 2017 metais Lietuvoje NEET sudarė 11,2 proc. nuo bendro 15-29 metų amžiaus jaunų žmonių skaičiaus. Siekiant sumažinti niekur nedirbančių, nesimokančių ir kitokiuose mokymuose nedalyvaujančių jaunų asmenų skaičių, Lietuvoje 2015 metais nacionaliniu mastu buvo pradėtas įgyvendinti projektas “Atrask save”, kurio pagrindinis tikslas - sumažinti nedirbančio, nesimokančio ir mokymuose nedalyvaujančio 15–29 m. amžiaus  jaunimo skaičių, įgyvendinant ankstyvos intervencijos ir aktyvumo skatinimo priemones, atsižvelgiant į tai, kokiai tikslinei grupei asmuo priklauso bei įvertinant asmens poreikius ir galimybes. Projekto vykdytojais tapo visoje šalies teritorijoje veikiančios teritorinės darbo biržos. Tai vienas iš būdų naudojamų mažinant NEET skaičių. Kiekviena šalis naudoja įvairius metodus ir priemones darbui su NEET.

Siekdama prisidėti prie niekur NEET grupei prisiriamų jaunų žmonių integracijos sklandžiau grįžti mokytis ar į darbo rinką, 2017 m. Nacionalinė jaunimo reikalų koordinatorių asociacija (NJRKA) kartu su partneriais iš Ispanijos, Portugalijos, Bulgarijos ir Lenkijos pradėjo įgyvendinti tarptautinį projektą New way – Educated, Motyvated, Employed (EME)!, kurio tikslas – keičiantis gerąja patirtimi ir naujovėmis apie jaunimo užimtumą (mokymai, stažuotės, praktika, savanorystė ir kt.), kurios yra naudojamos skirtingose ​​šalyse, sukurti naują bendrą modelį ir pritaikyti jį projekto partnerėse bei kitose šalyse.

Nuo 2017 m. liepos mėnesio visos projekte dalyvaujančios organizacijos, pasitelkdamos ekspertus, atlikę jaunimo nedarbo situacijos analizę, po apskritojo stalo diskusijų su jaunimu kiekvienoje projekte dalyvaujančioje savivaldybėje, parengė bendrą vietos valdžios institucijų rekomendacijų sąrašą vietos valdžios institucijoms, pagrįstą dabartinės jaunimo nedarbo padėties tyrimais ir esama įsidarbinimo galimybių praktika jaunimo užimtumo politikos gerinimui.

Spalio 8-14 d. Ispanijos Toledo mieste esančioje San Servado pilyje vyko projekto partnerių organizuoti jaunimo mokymai, kurių metu padedant patyrusiems mokymų vadovams, 35 jaunuoliai (po 6 jaunuolius ir 1 grupės vadovą iš kiekvienos dalyvaujančios šalies) tobulino savo bendravimo, darbo komandoje, asmeninius įgūdžius bei kompetencijas ir taip pat prisidėjo prie jau anksčiau minėto modelio rengimo.

Po Ispanijoje vykusių mokymų, kiekvienas mokymuose dalyvavęs jaunuolis praleis savanoriaudamas organizacijose ne mažiau kaip 30 val., kurių metu su atsakingo asmens pagalba stengsis perduoti kitiems savo savivaldybės jaunuoliams žinias ir įgūdžius įgytus mokymų metu.

Apibendrinus visų projekto partnerių surinktus duomenis, mokymų metu sugeneruotas idėjas ir pasiūlymus, 2019 m. liepos mėn. planuojama baigti rengti naują darbo su NEET modelį, kurį planuojama įgyvendinti ne tik projekte dalyvaujančiose, bet ir kitose šalyse. Parengtas modelis visuomenei bus pristatytas projekto baigiamosios konferencijos metu. Daugiau apie projektą galite sužinoti čia.

Už šio straipsnio turinį atsako Nacionalinė jaunimo reikalų koordinatorių asociacija ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.

Kandidatės į NJRKA prezidentes motyvacinis laiškas

      Šių metų gruodžio 5-6 d. Kėdainiuose rengiamo Nacionalinės jaunimo reikalų koordinatorių asociacijos (NJRKA) visuotinio susirinkimo metu bus renkamas ir naujas NJRKA prezidentas. Pateikiame kandidatės į organizacijos prezidentes motyvacinį laišką:

Jaunimo reikalų koordinatorių visuotinis rinkiminis susirinkimas-seminaras „Koordinalizacija 2017“

NJRKA Jaunimo reikalų koordinatorių visuotinis rinkiminis susirinkimas-seminaras „Koordinalizacija 2017“ (kartu su NJRKA prezidento ir valdybos rinkimais, naujų JRK priėmimu) numatyta, kad vyks gruodžio 5-6 d. pačiame Lietuvos centre – Kėdainiuose, viešbutyje „Grėjaus namas“ (www.grejausnamas.lt).  

Preliminari programa:

Europos tyrėjų bendradarbiavimas – būtinas

Lietuvoje įvyko ilgai laukti tarptautiniai jaunimo tyrėjų mokymai „Youth researchers: upgraded!“ (liet. Jaunimo tyrėjai: atnaujinta), kuriuos organizavo VšĮ „Politikos ir tyrimų analizės institutas“. Mokymai, kuriuose dalyvavo net aštuonių šalių (Turkijos, Norvegijos, Portugalijos, Lietuvos ir kt.) jaunimo situacijos tyrėjai bei jaunimo politikos ekspertai vyko jaunimo politikos padangėje garsiame mokymų centre „Daugirdiškės“ (Trakų rajonas).

Jaunimo politikos dėmesio centre – regionai

Kovo pradžioje Jaunimo reikalų departamentas (JRD), drauge su LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija organizavo nacionalinį susitikimą „Regioninės jaunimo politikos plėtra“. Šiemet šis jaunimo politikos formuotojų ir įgyvendintojų susitikimas įvyko vienoje lankomiausių Lietuvos kurortinių vietovių – Trakuose. Į vieną vietą bendram tikslui susitiko per 100 žmonių, tiesiogiai ir netiesiogiai atsakingų už palankios jaunimui aplinkos kūrimą ir jų tikslingo integravimosi į visuomenę skatinimą ir palaikymą.